Performanță istorică pentru sportul lugojean! CSM Lugoj, în finala Cupei Challenge la volei feminin

Prim-divizionara CSM Lugoj, deținătoare a Supercupei României, a obținut o performanță uriașă de Mărțișor: s-a calificat în finala Cupei Challenge la volei feminin.

Este prima echipă din Lugoj care se califică în finala unei competiții europene intercluburi.

Susținută de un public frenetic, care a umplut până la refuz Sala Ioan Kunst Ghermănescu, CSM Lugoj a învins, miercuri seara, cu 3-0 (25-16, 25-16, 25-23), pe OK Jedinstvo Stara Pazova, în manșa retur din semifinalele Cupei Challenge, după ce, în urmă cu o săptămână, în partida tur, a cedat cu 2-3 în Serbia.

Au obținut calificarea istorică pentru CSM Lugoj: Yelyzaveta Ruban (13 puncte), Aliona Martiniuc (14 puncte), Georgiana Popa (13 puncte), Veronika Bezhandolska (10 puncte), Simina Străchinescu, Tanja Grbic (3 puncte), Daiana Roman, Andreea Gemănariu (9 puncte), Marina Anghelache, Ramona Rus, Silvija Popovic (libero), Adriana Popa (libero), Ugljesa Segrt (antrenor principal),  Dragan Grbic (antrenor secund) Marius Roșu (antrenor secund), Vasile Canea (preparator fizic), Madălina Iftimie (fizioterapeut), Mircea Roșu (statistician), Dan Brudiu (președintele secției de volei), Ion Moldovan (vicepreședinte, team manager).

În finala Cupei Challenge, CSM Lugoj va întâlni cel mai probabil formația italiană Reale Mutua Fenero Chieri,  marea favorită a competiției, care în partida tur din semifinale s-a impus fără probleme, cu 3-0, pe terenul formației VfB Suhl Thuringer, din Germania.

UPDATE: Reale Mutua Fenero Chieri s-a calificat în finala Cupei Challenge după ce a învins și în partida retur, cu 3-1, formația germană VfB Suhl Thuringer.