Șoferii indisciplinați – peste 100 de sancțiuni
În zilele de weekend, poliţiştii rutieri au acţionat pe raza întregului judeţ, în vederea prevenirii şi combaterii principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, reducerii riscului rutier pe drumurile naţionale, drumurile judeţene şi în localităţi, precum şi în vederea combaterii conducerii autovehiculelor sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive şi impunerii respectării normelor legale referitoare la viteza de deplasare.
Astfel, poliţiştii au constatat 13 infracțiuni și au aplicat 135 de sancţiuni contravenţionale pentru nerespectarea normelor rutiere.
Ca măsură tehnico-administrativă, au fost reţinute în vederea suspendării 32 de permise de conducere pentru neacordarea priorităţii de trecere pietonilor şi vehiculelor, nerespectarea regulilor privind efectuarea manevrei de depăşire şi limitelor legale de viteză.
De asemenea, au fost retrase 13 certificate de înmatriculare.
În săptămâna care tocmai a început, poliţiştii au anunțat că vor desfăşura acţiuni punctuale pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente.