Scenariile după care vor funcționa, de luni, unitățile de învățământ din Timiș

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a stabilit scenariul în care va funcționa, începând de luni, 4 octombrie, fiecare unitate de învățământ din județul Timiș – școli și grădinițe.

Astfel, conform Hotărârii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, în județul Timiș, începând de luni, 4 octombrie, 461 de unități de învâțământ vor funcționa în scenariul 1 și 136 în scenariul 2 (având clase în online, unde sunt cazuri de îmbolnăviri cu virusul SARS-COV 2).

Deși rata de infectare este foarte mare în multe localități, un nou ordin al ministrului Educației a schimbat mult criteriile de adoptare a modalității de desfășurare a orelor.

Astfel, singurele unități de învățământ care vor funcționa în online integral sunt:

  • Școala Primară Sinersig,
  • Liceul Teoretic Buziaș,
  • Școala Gimnaziala Bacova,
  • Grădinița cu Program Normal Nădrag,
  • Gradinita cu Program Prelungit nr. 14 Timișoara,
  • Gradinita cu Program Săptămânal Timișoara,
  • Gradinita Program Prelungit 11 Timișoara,
  • Gradinita cu Program Prelungit 33 Timișoara,
  • Gradinita cu Program Normal Voiteg.

Scenariul 1 se referă la situația în care în școală nu este nimeni infectat, iar scenariul 2 apare după ce în unitate apare primul elev infectat. Tot în scenariul 2 este și situația în care mai multe clase organizează orele online din cauza infectărilor cu COVID-19. Școala se va afla în scenariul 2 și vor intra toate clasele în online când mai mult de jumătate din clase au elevi infectați și au intrat în online. Școlile vor intra în totalitate în online și dacă apare în unitate un focar de COVIS-19, declarat de Direcția de Sănătate Publică, chiar dacă nu sunt jumătate din clase cu cel puțin un elev declarat pozitiv Sars-Cov2.

Lista școlilor unde sunt doar câteva clase în online:

  • Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Constantin Pufan” Timișoara
  • Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Paul Popescu Neveanu” Timișoara
  • Colegiul Economic „Francesco Saverio Nitti” Timișoara
  • Colegiul Național „Ana Aslan” Timișoara
  • Colegiul Național Bănățean Timișoara
  • Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” Timișoara
  • Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara
  • Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu” Timișoara
  • Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit „Nikolaus Lenau” Timișoara
  • Grădinita cu Program Prelungit „Franz Lukas” Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.2 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.23 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.31 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.26 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.32 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.19 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.38 Timișoara
  • Grădinița cu Program Normal Nr.19 Timișoara
  • Liceul cu Program Sportiv „Banatul” Timișoara
  • Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara
  • Liceul Tehnologic „Azur” Timișoara
  • Liceul Tehnologic De Industrie Alimentară Timișoara
  • Liceul Tehnologic De Silvicultură Și Agricultură „Casa Verde” Timișoara
  • Liceul Tehnologic „Electrotimiș” Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.8 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.20 Timișoara
  • Liceul Tehnologic „Ion.I.C. Brătianu” Timișoara
  • Liceul Tehnologic Transporturi Auto Timișoara
  • Liceul Tehnologic Ucecom „Spiru Haret” Timișoara
  • Liceul Teologic Baptist Timișoara
  • Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Antim Ivireanul” Timișoara
  • Liceul Teologic Penticostal Logos Timișoara
  • Liceul Teologic Romano-Catolic „Gerhardinum” Timișoara
  • Liceul Teoretic „Bartók Béla” Timișoara
  • Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Timișoara
  • Liceul Teoretic „Jean Louis Calderon” Timișoara
  • Liceul Teoretic Millenium Timișoara
  • Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara
  • Liceul Teoretic Special Iris Timișoara
  • Liceul Teoretic „Vlad Țepeș” Timișoara
  • Grădinița Cu Program Prelungit Nr.28 Timișoara
  • Liceul Teoretic „William Shakespeare” Timișoara
  • Grădinița Cu Program Prelungit Nr.44 Timișoara
  • Liceul Waldorf Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.12 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.13 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.16 „Take Ionescu” Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.18 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.19 „Avram Iancu” Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.2 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.29 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.21 „Vicențiu Babeș” Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.24 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.25 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.27 Timișoara
  • Grădinița cu Program Prelungit Nr.3 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.30 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.6 Timișoara
  • Școala Gimnazială Nr.7 „Sfânta Maria” Timișoara
  • Școala Gimnazială „Dimitrie Țichindeal” Becicherecu Mic
  • Școala Gimnazială Biled
  • Școala Gimnazială Bucovăț
  • Școala Gimnazială Cenad
  • Școala Gimnazială Cenei
  • Liceul Tehnologic „Sf. Nicolae” Deta
  • Școala Gimnazială Dudeștii Noi
  • Școala Gimnazială Dumbrava
  • Școala Gimnazială Dumbrăvița
  • Grădinița cu Program Prelungit Dumbrăvița
  • Liceul Teoretic „Traian Vuia” Făget
  • Școala Gimnazială Foeni
  • Liceul Teoretic Gătaia
  • Școala Gimnazială Ghilad
  • Școala Gimnazială Giarmata
  • Școala Gimnazială Giera
  • Liceul Teoretic „David Voniga” Giroc
  • Grădinița cu Program Prelungit Chișoda
  • Școala Gimnazială „Iosif Ciorogariu” Chișoda
  • Școala Gimnazială Crai Nouă
  • Școala Gimnazială Iecea Mare
  • Grădinița cu Program Normal Jebel
  • Grădinița cu Program Prelungit Jimbolia
  • Școala Gimnazială Jimbolia
  • Școala Gimnazială Bulgăruș
  • Grădinița cu Program Normal Grabaț
  • Liceul Tehnologic „Romulus Paraschivoiu” Lovrin
  • Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Lugoj
  • Liceul Tehnologic „Valeriu Braniștei” Lugoj
  • Liceul Teoretic „Coriolan Brediceanu” Lugoj
  • Liceul Teoretic „Harul” Lugoj
  • Liceul Teoretic „Iulia Hasdeu” Lugoj
  • Școala Gimnazială „Anișoara Odeanu” Lugoj
  • Școala Gimnazială de muzică „Filaret Barbu” Lugoj
  • Școala Gimnazială „Eftimie Murgu” Lugoj
  • Școala Gimnazială 2 Lugoj
  • Școala Gimnazială 3 Lugoj
  • Școala Gimnazială 4 Lugoj
  • Școala Gimnazială 12 Măguri Lugoj
  • Școala Gimnazială „Sorin Titel” Margina
  • Școala Gimnazială Moravița
  • Școala Primară Moșnița Veche
  • Școala Gimnazială Orțișoara
  • Școala Gimnazială Iohanisfeld
  • Grădinița cu Program Normal Iohanisfeld
  • Școala Gimnazială Otelec
  • Școala Gimnazială Parța
  • Liceul Teoretic Peciu Nou
  • Liceul Teoretic Periam
  • Liceul Teoretic Recaș
  • Școala Gimnazială Remetea Mare
  • Școala Gimnazială Saravale
  • Școala Gimnazială Satchinez
  • Școala Gimnazială Săcălaz
  • Școala Gimnazială Beregsău Mare
  • Grădinița cu Program Prelungit Săcălaz
  • Școala Gimnazială Carani
  • Grădinița cu Program Normal Covaci
  • Grădinița cu Progam Prelungit Sânandrei
  • Școala Gimnazială Sânmihaiu Român
  • Școala Gimnazială Utvin
  • Liceul Teoretic „Ioan Jebelean” Sânnicolau Mare
  • Școala Gimnazială „Theodor Bucurescu” 1 Sânnicolau Mare
  • Școala Gimnazială Șag
  • Școala Gimnazială Teremia Mare
  • Școala Gimnazială Tormac
  • Școala Gimnazială Pietroasa Mare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.