PS Ioan Călin Bot, la lucrările Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice

PS Ioan Călin Bot, episcopul administrator al Eparhiei de Lugoj, participă, la Blaj, la lucrările sesiunii ordinare de primăvară a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, manifestare care se desfășoară sub președinția Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan.

După cum a anunțat Arhieparhia Greco-Catolică de Alba Iulia și Făgăraș, episcopii membri ai Sinodului vor participa astăzi, de la ora 18, la Conferința Internațională de Istorie a Comunismului dedicată comemorării a 75 de ani de la desființarea ilegală a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. Evenimentul, organizat de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului, alături de Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș și de Primăria Municipiului Blaj, se va desfășura la Palatul Cultural din Blaj.

Joi, 8 iunie, de la ora 8:00, Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma vor celebra Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sfânta Treime” din Blaj.
(Foto: Arhieparhia Blaj)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.