Lugojeanca Alexandra Mazilu, medalie de aur pentru România la Cupa Europeană de judo pentru juniori

O nouă medalie pentru judoka din Lugoj Alexandra Mazilu.

Reprezentând România la Cupa Europeană de judo pentru juniori, competiție care s-a desfășurat, în weekend, la Arad, lugojeanca Alexandra Mazilu a cucerit medalia de aur la categoria 78 de kilograme.

La competiție au participat 248 judoka din 33 de țări, 156 la masculin și 92 la feminin. România a fost reprezentată de 39 de judoka la feminin și de 39 la masculin.

În clasamentul pe medalii, România a ocupat primul loc, cu trei medalii de aur, una de argint și 10 de bronz, fiind urmată de Croația (două medalii de aur, una de argint și două de bronz) și Ungaria (două medalii de aur, una de argint și două de bronz).