Speranțele voleiului lugojean – campioane ale României

Echipa feminină de volei – speranțe a Clubului Sportiv Școlar Lugoj, pregătită de prof. Carmen Todros, a cucerit, duminică, titlul de campioană a României.

În finala turneului desfășurat, timp de cinci zile, la Lugoj, echipa lugojeană a învins cu 3-0 pe CS Victoria Nădlac.

Ambele finaliste au avut un parcurs fără înfrângere până în finală. CSȘ Lugoj a învins, în grupe, cu același scor, 3-0, pe CSȘ Sibiu, CSȘ Botoșani și Dinamo București, iar în semifinale s-a impus, cu 3-1, în fața formației LPS IOR Mircea Eliade București, în timp ce CS Victoria Nădlac a câștigat, în grupe, cu 3-1 meciul cu LPS IOR București și cu 3-0 meciurile cu Dacia Mioveni și CSȘ Bacău, iar în semifinale a trecut, cu 3-0, de Dinamo București.

Medaliile de bronz au fost câștigate de LPS IOR București, care a câștigat cu 3-0 partida cu Dinamo București (clasată pe locul patru).

Pe locul cinci s-a situat Dacia Mioveni, care a învins cu 3-2 pe CSȘ Bacău (clasată pe locul șase), iar locul șapte a revenit echipei CSȘ Sibiu, ca a dispus cu 3-2 de CSȘ Botoșani, clasată pe poziția a opta.