O talentată elevă de la Școala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” a câștigat Marele Premiu și Trofeul Concursului Internațional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”

În organizarea Școlii Gimnaziale de Muzică „Filaret Barbu”, vineri și sâmbătă, la Lugoj s-a desfășurat cea de-a VII-a ediţie a Concursului Internațional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”.

Competiția a reunit peste 100 de mici pianiști din România (Alba-Iulia, Ploiești, Slatina, Petroșani, Deva, Arad, Caransebeș, Tg. Jiu, Reșița, Timișoara și Lugoj), Republica Moldova (Chișinău) și Serbia (Vârșeț).

La ediția din acest an, Marele Premiu și Trofeu de cristal „Clara Peia” (oferite de Clubul Rotary Lugoj și Protopopiatul Ortodox Român Lugoj) a fost câștigat de Patricia Roșca (clasa a V-a), de la Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” din Lugoj, pregătită de prof. Carmen Schöner.

Laureații acestei ediții sunt:

Secțiunea pian solo – preșcolari:

  • Premiul I – David-Ștefan Mardan (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Marc Ispas (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Cristian Covaci (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)

Secțiunea pian solo – clasa I:

  • Premiul I – Marcus Prusus (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – David Coșmeleață (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Sabrina Giol (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Iosif Godja (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Tania Kiss (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Flavia Boantă (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Ecaterina Frank (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Leon Mâțu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Nectaria Vîndalac (Colegiul Pedgogic ”Regina Maria” Deva)

Secțiunea pian solo – clasa a II-a:

  • Premiul I – Răzvan Alexandrescu (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul I – Noemi Neag (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Allisia-Lynnet Bordea (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Raisa Dohotar (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Lucas Torj-Kobza (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Ioana Cerbu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Robert Ciurtin (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Sarah Ionas (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Carla Magu-Borca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Daiana-Maria Urcan (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea pian solo – clasa a III-a:

  • Premiul I – Alexandru Mihai Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Alexandru Iacob (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul I – Matija Jerkovic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia)
  • Premiul II – Ligia Boko (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Mihai Neag (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Maria Pîrvulescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Alma Teodorescu-Pavliuc (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Mario Trif (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Sara Baraliu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Ioana Bărbos (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Beatrice Ana Maria Brînzan (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Mara Cocan (Liceul de Arte ”Constantin Brăiloiu” Tg. Jiu)
  • Premiul III – Teodora Condratiuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Antonia-Bianca Muntean (Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia)
  • Premiul III – Denisa Pîrvoni (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Eduard Solovan (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)

Secțiunea pian solo – clasa a IV-a:

  • Premiul I – Darius Cîrstulescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul I – Maria-Emilia Lăcătușu (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul I – Antonia Pfeiffer (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Ellyas-Remus Gheorghiță  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Levi Kiss (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul II – Maia-Gabriela Uscătescu  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Ionela Usciuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Alexandru-Iosif Aldea (Colegiul Național de Artă „Carmen Sylva” Ploiești)
  • Premiul III – Ioana Maria Giurgiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Daria Horga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Zsolt Kutasi (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Ada-Mateea Lolea (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Sara Mihu  (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul III – Radu Elisei (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul III – Sonia-Florina Robac (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Hemansi Singh (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Delia-Maria Stana (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Iris-Elena Zaha (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea pian solo – clasa a V-a:

  • Premiul I – Patricia Roșca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Alexei-Emanuel Ormanji (Liceul de Artă „Sabin Drăgoi” Arad),
  • Premiul I – Dominic Crețiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Aleksandar Jovcic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia),
  • Premiul I – Jalena Niksic (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia)
  • Premiul I – Estera Usciuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Francesca Anghelescu Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Carolina Ciuntu (Şcoala de Arte „Alexei Stârcea” Chișinău – Republica Moldova)
  • Premiul II – Maria-Maranda Lalescu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Timeea-Maria Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Laurențiu Stoian (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Iasmina Teslevici (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Sara Zoițuc  (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Elisabeta Bociu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul III – Elida Boko (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani)
  • Premiul III – Flavia-Maria Covianici (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul III – Adela Radu (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)

Secțiunea Muzică de cameră – pian acompaniament:

  • Premiul I – Ana-Ilinca Pfeiffer/pian – Evelyn Bordea/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Andrei Kieszwimmer/pian – Evelin Maria Voicu/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul I – Estera Usciuc/pian – Sara Neag/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Estera Usciuc/pian – Andrei Berlo/vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Laurențiu Stoian/pian – Carla Magu-Borca/voce (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul II – Sefora Ursaci/pian – Dragoș Mitru/trompetă (Liceul de Artă „Ion Vidu” Timișoara)
  • Premiul II – Alina-Maria Zima/pian – Evelina-Maria Voicu/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul II – Daiana-Elena Dumitru/pian – Ana Maria Moldovan/violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)

Secțiunea Muzică de cameră – pian la 4 (6) mâini:

  • Premiul I – Patricia Roșca – Bianca Georgescu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Ana-Ilinca Pfeiffer – Maya Buliga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul I – Andrei Kieszwimmer – Daiana-Elena Dumitru (Liceul de Artă „Sabin Păutza” Reșița)
  • Premiul II – Filip Demian – Alesia-Maria Deaconu (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva)
  • Premiul II – Andrei-Cătălin Fometescu – Ana-Natalia Loga (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Melisa Botănel – Mara-Ștefania Ciobotea (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu)
  • Premiul II – Estera Usciuc – Amalia Stanca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Cristian Covaci – Abigail Băran (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Teodora Damșa – Theodora Pinca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Lois Murariu – Alexandra Luchescu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)
  • Premiul III – Nadia Udrea – Miruna Crețu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj)

Totodată, au mai fost acordate numeroase menţiuni şi premii speciale.

Juriul concursului a fost format din:  conf. univ. dr. Carmen Manea (Universitatea Națională de Muzică București), prof. Tatjana Mrdja (Școala de Muzică „Josif Marinković” Vârșeț, Republica Serbia), prof. Carmen Schöner (Școala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj), prof. dr. Constantin-Tufan Stan (Școala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj).

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.