Luptătorii de la CSM Lugoj – 5 medalii la Campionatul Național Individual pentru seniori

Peste 350 de sportivi de la 45 de cluburi din țară au participat, în weekend, la Reșița, la întrecerile finalei Campionatului Național Individual pentru seniori la lupte libere, feminine și greco-romane.

Sportivii de la CSM Lugoj s-au remarcat și la această ediție a competiției, reușind să urce de cinci ori pe podiumul de premiere la lupte greco-romane, prin:

• Tomy Hinoveanu – medalie de aur și titlul de campion național la categoria 72 kg;
  • Attila Tamaș – medalie de aur și titlul de campion național la categoria 97 kg;
  • Cristian Vaginiuc – medalie de argint la categoria 55 kg;
  • Laurențiu Macarei – medalie de argint la categoria 63 kg;
  • Robert Papp – medalie de argint la categoria 97 kg.

În urma acestor rezultate, echipa de lupte greco-romane a CSM Lugoj s-a situat pe locul II în clasamentul cluburilor.

La lupte libere, CSM Lugoj a obținut doar un loc cinci, prin Cornel Munteanu, la categoria 125 kg.

În cadrul evenimentului, au fost premiați și cei cinci luptători care au obținut medalii pentru România la Campionatele Europene. Printre cei premiați de către vicepreședintele Federației Române de Lupte, Alexandru Ballai, s-a aflat și luptătorul lugojean Ivan Guidea, medaliat cu bronz la Campionatul European de Seniori.

Ivan Guidea a fost și protagonistul unui alt moment festiv, în cadrul căruia i-a fost înmânat. de către antrenorul emerit Adrian Dacica, membru în Biroul Federal al FRL, carnetul de Maestru Emerit al Sportului.