Finală europeană la inele, pentru gimnastul lugojean Rafael Szabo

Lugojeanul Rafael Szabo este singurul gimnast din echipa de juniori a României care a reușit să se califice într-o finală pe aparate, la Campionatele Europene, care se desfășoară, în aceste zile, la Glasgow, în Scoția.

Rafael Szabo s-a calificat în finala de la inele, de pe poziția a șasea, cu un exercițiu pentru care a fost notat cu 13.333 puncte.

Gimnastul lugojean a obținut și cea mai bună clasare din echipa României la individual compus: locul 13, cu un total de 76.699 puncte, fiind notat cu 13.800 la sărituri, 13.333 la inele, 12.833 la sol, 12.800 la paralele, 12.300 la bară fixă și 11.633 la cal cu mânere.

La finalul calificărilor de la Campionatele Europene, echipa de juniori a României – formată din Rafael Szabo, Robert Burtănete, Gabriel Burtănete, Eduard Gavrilă și Emilian Neagu – s-a clasat pe locul 11, cu 225.527 puncte.

Rafael Szabo va concura în finala de la inele duminică, 12 august, de la ora 13.

(Foto: Federația Română de Gimnastică)