Cupa „Max Ausnit” la ciclism și-a desemnat câștigătorii ediției a VII-a

Cea de-a VII-a ediţie a concursului de ciclism pe şosea, dotat cu Cupa „Max Ausnit”, a reunit la start 254 de concurenţi din Serbia, Italia, Ungaria, Ucraina, Germania, Franța, Republica Moldova şi România.

Competiția s-a desfășurat sub forma unei probe de fond pe un traseu lung de 121 km, cu aproape 1.000 de metri diferență de nivel, contând și pentru cea de-a IV-a etapă a Cupa Națională a României de ciclism pe șosea pentru elite și etapa a III-a a Cupei Naționale a României pentru juniori.

Traseul a străbătut localităţile: Tapia – Măguri – Cireșu – Criciova – Crivina – Hăuzești – Fârdea – Drăgșinești – Mâtnicu Mic – Bucovăț – Dumbrava – Răchita – Mânăștiur – Leucușești – Bethausen – Cladova – Ohaba Lungă – Dobrești – Lăpușnic – Bara – Fădimac – Balinț – Bodo – Nevrincea – Cliciova – Valea Lungă – Hezeriș (sosire în dealul Hezerișului, Lugoj).

În final, pe podium au urcat:

  • Categoria Masculin 18-29 ani:
  1. Ovidiu Ficlenescu (Timișoara) – 03:15:32
  2. Roland Schmidt (Marghita) – 03:18:04
  3. Daniel Leasu (Fieni) – 03:20:32
  • Categoria Masculin 30-39 ani:
  1. Marian Frunzeanu (Ploiești) – 03:13:20
  2. Filip Sandu (București) – 03:20:26
  3. Lehel Ruzsa (Miercurea Ciuc) – 03:20:46
  • Categoria Feminin Open:
  1. Denisa Romașcanu (București) – 03:50:41
  2. Larisa Petruș (dumbrăvița) – 03:58:39
  3. Anna Rodina (Republica Moldova)  – 03:58:55
  • Categoria Elite Juniori:
  1. Ioan Dobrin (București) – 03:15:47
  2. David Urs (Oradea) – 03:22:52
  • Categoria Elite U23:
  1. Andrei Cojanu (Ploiești) – 03:01:51
  2. Andrei Ionuț Andrei (Ploiești) – 03:13:24
  3. Emanuel Stan (Otopeni) – 03:13:50
  • Categoria Elite masculin:
  1. Nicolae Tanovitchii (Republica Moldova) – 02:57:11
  2. Daniel Crista (Reșița) – 02:57:25
  3. Andrii Brataschuk (Ucraina) – 02:57:55
  • Categoria Elite feminin Open:
  1. Miriam Stan (Periș) – 03:28:30
  2. Ana-Maria Estera Coteață (Vineți) – 03:44:55
  3. Ana Maria Gageanu (București) – 04:08:03
  • Categoria Masculin 50+:
  1. Giovanni Giacometto (Franța) – 03:14:48
  2. Botond Bagoly (Leliceni) – 03:27:29
  3. Daniel Cattapan (Italia) – 03:31:19
  • Categoria Masculin 40-49 ani:
  1. Adrian Moroiu (București) – 03:13:42
  2. Viorel Bran (Deva) – 03:18:06
  3. Adrian Sain (Timișoara) – 03:20:32
  • CLASAMENT GENERAL:
  1. Nicolae Tanovitchii (Republica Moldova) – 02:57:11
  2. Daniel Crista (Reșița) – 02:57:25
  3. Andrii Brataschuk (Ucraina) – 02:57:55

(foto: Facebook)

 

Distribuie, dacă ți-a plăcut:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *