CSHF Maraton’93 Lugoj a cucerit Cupa „Ana Lugojana” – ediția XXI-a

În perioada 21-23 octombrie, la Lugoj a avut loc tradiționala manifestare sportivă pentru persoane cu dizabilități, Cupa „Ana Lugojana”, care s-a aflat anul acesta la a 21-a ediție.
Evenimentul organizat anual de Clubul Sportiv al Handicapaților Fizic Maraton’93 Lugoj și  Primăria municipiului Lugoj, a avut în acest an ca parteneri: Asociația Lions Club „Ana Lugojana” Lugoj și Colegiul Național „Coriolan Brediceanu”.
Cei 97 de participanți, de la 12 cluburi sportive pentru persoane cu handicap din România și 3 cluburi din Ungaria, au concurat la: șah, tenis de masă (individual, echipe, open), darts, atletism (100m, aruncarea suliței, aruncarea greutății).
În cadrul acestei competiții, vineri după amiază, la Hostel Misian Mura, s-a desfășurat prima probă – concursul de șah, coordonat de Popa Simion, de la Clubul Noblesse Oblige din București.
Deschiderea festivă a avut loc sâmbătă, 22 octombrie, la Sala de Sport “Lavinia Miloșovici” de către: Dorina Vărgatu, președinta C.S.H.F. Maraton’93, și  de Francisc Boldea, primarul municipiului Lugoj.   
Programul de sâmbătă a continuat cu întrecerile la: tenis de masă individual, tenis de masǎ echipe, tenis de masǎ open, arbitrate de Anca Chereches, directorul tehnic al Comitetului Național Paralimpic Român, şi proba de darts, coordonatǎ de prof. Elena Lazăr.
„Datorită numărului mare de peste 30 de voluntari de la Colegiul Național “Coriolan Brediceanu” și de la Clubul “Probaschet” –  secția tenis de masă, condus de prof. Cristian Ignat, toate probele s-au desfășurat foarte bine”, au anunțat organizatorii.
Duminică, 23 octombrie, au avut loc întrecerile la atletism, probele de 100m, sulițǎ și greutate, urmată de festivitatea de premiere, desfășurată la Sala de Sport Lavinia Milosovici, oficierea fiind fǎcută de membrele Clubului Lions “Ana Lugojana” Lugoj.
Rezultatele sportivilor clubului MARATON’93 Lugoj au fost urmǎtoarele :
          PEEV ALEXANDER (clasa 3) – 1 loc II la tenis de masǎ echipe,  1 loc III la tenis de masă individual;
          VǍRGATU DORINA (clasa 4) – 1 loc I la tenis de masǎ individual, 2 locuri II la 100m carucioare+ darts, 2 locuri III la tenis de masǎ echipe + sulitǎ;
          STOICA VASILE (clasa 4) – 1 loc I la 100m, 3 locuri II la sulitǎ+greutate+darts;
          LUPAŞCU LEONARD (clasa 4) – 3 locuri I la 100m+ sulitǎ+ greutate, 1 loc II la tenis de masă echipe si 1 loc III la tenis de masa individual;
          PUŞCAŞ IRINA DORINA (clasa 6) – 1 loc I la 100m, 3 locuri II la tenis de masǎ individual+ tenis de masǎ echipe+ greutate;
          PETRISOR ADRIANA (clasa 7) – 1 loc I la tenis de masa echipe, 1 loc II la tenis de masa individual;
          DOANĂ VICTOR (clasa 7) – 2 locuri I la tenis de masă echipe + sulita, 2 locuri II la tenis de masǎ individual + greutate;
          DUMITRU GABRIEL (clasa 7) – 2 locuri III la sulitǎ + greutate;
          STǍNESCU MARIOARA (clasa 8) – 2 locuri I la  tenis de masa echipe + greutate, 2 locuri II la 100m + tenis de masa individual, 1 loc III la sulita;
          LULEA MIHAELA (clasa 9) – 1 loc I la greutate, 2 locuri II la tenis de masa echipe + darts, 1 loc III la sulita;
          BREHARIU GHEORGHE (clasa 9) – 1 loc I la tenis de masa echipe, 1 loc II la darts, 1 loc III la tenis de masa individual.
 
În urma punctelor acumulate de sportivi (1o puncte locul 1, 6 locul 2, 3 locul 3 şi  1 punct locul 4), clasamentul general al cluburilor este:
locul 1 – CLUBUL MARATON’93 LUGOJ – 304 puncte, 
locul 2 – CLUBUL LAMONT CLUJ – 218 puncte, 
locul 3 – ASOCIATIA OK CLUB BUCURESTI – 153 puncte, 
locul 4 – ASOCIATIA SPORTING CLUB GALAŢI, 
locul 5 – CLUBUL NOBLESSE OBLIGE BUCUREŞTI – 108, 
locul 6 – SPECIAL FRIENDS BRǍILA – 104 puncte, 
locul 7 – CLUBUL SPORTIV TEMERARII ARAD – 57 puncte, 
locul 8 – A.C.S. SYRALY ODORHEIU SECUIESC – 38 puncte, 
locul 9 PESTSZENTIMREI PINGPONGOSOK SPORTEGYESULET – 32 puncte, 
locul 10 – ENYNG – 20 PUNCTE, 
locul 11 – FAKLYA SPORTEGYESULET SZEKSZARD – 18 – puncte, 
locul 12 – D.S.A. STEAUA – 16 puncte,
locul 13-14 – ASOCIATIA CLUB D.S.A. CLUJ  și PROMETEU ZALAU – 9 puncte, 
locul 15 – CLUBUL CUMPARA RESPONSABIL BRASOV  – 6  puncte.
Distribuie, dacă ți-a plăcut:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *