Concursul Internațional de Interpretare Pianistică „Clara Peia” și-a desemnat laureații ediției a VI-a (FOTO)

Municipiul Lugoj a găzduit, vineri și sâmbătă, un regal muzical adresat micilor interpreţi: cea de-a VI-a ediţie a Concursului Internațional de Interpretare Pianistică „Clara Peia”.

Organizat de Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu”, evenimentul a reunit peste 100 de mici pianiști, din Timișoara, Lugoj, Caransebeș, Reșița, Deva, Alba Iulia, Petroșani și Târgu Jiu.

La ediția din acest an, Marele Premiu și Trofeu de cristal „Clara Peia” a fost câștigat de Mihai Alexandru Piroi (clasa a III-a), de la Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, pregătit de prof. Oana Grosu.

Laureații acestei ediții sunt:

Secțiunea pian solo – categoria I, preșcolari:

  • Premiul II – Christian Covaci (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj);

Secțiunea pian solo – categoria a II, elevi de clasa I:

  • Premiul I – Noemi Neag (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Marco-Mihai Dragomir (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul II – Lois Murariu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Raisa Dohotar (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul II – Alissia Lynet Bordea (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Robert Ciurtin (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul III – Constantin-Ianis-Darrin Păun  (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul III – Sarah Ionas (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara);

Secțiunea pian solo – categoria a III, elevi de clasa a II-a:

  • Premiul I – Alexandru Iacob (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul I – Maria Pîrvulescu (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul II – Ligia Boko (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul II – Alexandru Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Maia Păltineanu (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul II – Alma Teodorescu-Pavliuc (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva),
  • Premiul III– Adrian Dalian Bumbescu (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu),
  • Premiul III – Gloris-Iris Costeiu (Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia),
  • Premiul III – Antonia-Bianca Muntean (Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia),
  • Premiul III – Mihai-Teodor Neag (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul III – Mario Trif (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva);

Secțiunea pian solo – categoria a IV, elevi de clasa a III-a:

  • Premiul I – Mihai Alexandru Piroi (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul I – Antonia Pfeiffer (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Darius Cîrstulescu (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul I – Maia Gabriela Uscătescu (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu),
  • Premiul II – Ema Pleșca (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva),
  • Premiul II – Levi Kiss (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul II – Delia Stana (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani),
  • Premiul III – Casandra Ianăș (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Sara Oprescu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Simina Alexandra Varga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Marcu Constantin (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Ioana Maria Giurgiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Sonia Florina Robac (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara);

Secțiunea pian solo – categoria a V, elevi de clasa a IV-a:

  • Premiul I – Iosia Emanuel Costa (Liceul de Arte ”Sigismund Toduță” Deva),
  • Premiul II – Casian-Ovidiu Petrean (Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia),
  • Premiul II – Fabian Turnea (Colegiul Național C.D. Loga Caransebeș)
  • Premiul II – Francesca Anghelescu (Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara),
  • Premiul II – Flavia-Maria Covianici (Liceul de Artă „Sabin Păuța” Reșița)
  • Premiul II – Dominic Crețiu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Timeea Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Patricia-Maria Roșca (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Ana Mărăcine (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu),
  • Premiul III – Elida Boko  (Școala Gimnazială „I.G. Duca” Petroșani);

Secțiunea Muzică de cameră – pian la 4 (6) mâini:

  • Premiul I – Alexandru Moț – Timeea Moț (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Ana-Ilinca Pfeiffer – Amalia Buliga (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Patricia Maria Roșca – Estera Usciuc (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Mara-Ștefania Ciobotea – Beatrice Angeles Roșu-Ionuț (Liceul de Arte „Constantin Brailoiu” Tg. Jiu),
  • Premiul III – Nadia Udrea – Miruna Crețu (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj);

Secțiunea Muzică de cameră – pian acompaniament:

  • Premiul I – Dominic Crețiu /pian – Daris Crețiu /vioară  (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul I – Thomas Eusebiu Florea /pian – Mihai Cuth /clarinet  (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Ana Ilinca Pfeiffer /pian – Andrei Becheru /vioară – Radu Ciurel /vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul II – Andrei Kieszvimmer /pian – Georgiana Cojocariu /oboi (Liceul de Artă „Sabin Păuța” Reșița),
  • Premiul III – Amalia Stanca /pian – Andrei Berlo /vioară – Sara Neag /vioară (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Daria Horga /pian – Carla Magu-Borca /voce (Şcoala Gimnazială de Muzică „Filaret Barbu” Lugoj),
  • Premiul III – Alina-Maria Zima /pian – Evelin-Maria Voicu /violoncel (Liceul de Artă „Sabin Păuța” Reșița),

Totodată, au mai fost acordate numeroase menţiuni şi premii speciale.

Juriul concursului a fost format din: Vanda Albotă, pianistă-concertistă, profesoară la Universitatea din Essen (Germania) – președinte, lector univ. dr. Laura Smărăndescu și conf. univ. dr. Carmen Manea, de la Universitatea Națională de Muzică din București, prof. Carmen Schöner, şefa catedrei de pian de la Şcoala de Muzică „Filaret Barbu” din Lugoj, și prof. dr. Constantin Tufan Stan, directorul artistic şi coordonatorul concursului, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România.

(Foto: Adriana Weimer)

Distribuie, dacă ți-a plăcut:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *