Campionatul Mondial de Fotbal – Rusia 2018. Calendarul meciurilor, rezultate, clasamente

Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia începe pe 14 iunie și se încheie în 15 iulie.

Toate meciurile sunt transmise în direct la TVR.

Iată programul competiției (rezultatele și clasamentele vor fi actualizate în timpul desfășurării turneului):

Grupa A

14 iunie, ora 18:00 (Moscova, Lujniki): Rusia – Arabia Saudită 5-0 (2-0)

15 iunie, ora 15:00  (Ekaterinburg): Egipt – Uruguay 0-1 (0-0)

19 iunie, ora 21:00 (Sankt Petersburg): Rusia – Egipt 

20 iunie, ora 18:00 (Rostov-pe-Don): Uruguay – Arabia Saudită 

25 iunie, ora 17:00 (Samara): Uruguay – Rusia 

25 iunie, ora 17:00 (Volgograd): Arabia Saudită – Egipt 

Clasament:

  1. Rusia                     1   1   0   0    5-0   3
  2. Uruguay               1   1   0   0   1-0   3
  3. Egipt                     1   0   0   1   0-1   0
  4. Arabia Saudită    1   0   0   1    0-5   0

Grupa B

15 iunie, ora 18:00 (Sankt Petersburg): Maroc – Iran 0-1 (0-0)

15 iunie, ora 21:00 (Soci):  Portugalia – Spania 3-3 (2-1)

20 iunie, ora 15:00 (Moscova, Lujniki): Portugalia – Maroc 

20 iunie, ora 21:00 (Kazan): Iran – Spania 

25 iunie, ora 21:00 (Kalinigrad): Spania – Maroc 

25 iunie, ora 21:00 (Saransk): Iran – Portugalia

Clasament:

  1. Iran                  1   1   0   0    1-0   3
  2. Portugalia       1   0   1   0   3-3   1
  3. Spania             1   0   1   0   3-3   1
  4. Maroc              1   0   0   1    0-1   0

Grupa C

16 iunie, ora 13:00 (Kazan): Franţa – Australia 2-1 (0-0)

16 iunie, ora 19:00 (Saransk): Peru – Danemarca 0-1 (0-0)

21 iunie, ora 15:00 (Ekaterinburg): Franţa – Peru 

21 iunie, ora 18:00 (Samara): Danemarca – Australia  

26 iunie, ora 17:00 (Moscova, Lujniki): Danemarca – Franţa

26 iunie, ora 17:00 (Soci): Australia – Peru

Clasament:

  1. Franța                 1   1   0   0    2-1   3
  2. Danemarca        1   1   0   0   1-0   3
  3. Peru                     1   0   0   1   0-1   0
  4. Australia             1   0   0   1    1-2   0

Grupa D

16 iunie, ora 16:00 (Moscova, Spartak): Argentina – Islanda 1-1 (1-1)

16 iunie, ora 22:00 (Kalinigrad): Croaţia – Nigeria 2-0 (1-0)

21 iunie, ora 21:00 (Novgorod): Argentina – Croaţia 

22 iunie, ora 18:00 (Volgograd): Nigeria – Islanda 

26 iunie, ora 21:00 (Rostov): Islanda – Croaţia

26 iunie, ora 21:00 (Sankt Petersburg): Nigeria – Argentina 

Clasament:

  1. Croația          1   1   0  0   2-0   3
  2. Argentina     1   0   1   0    1-1   1
  3. Islanda          1   0   1   0    1-1   1
  4. Nigeria          1   0   0  1   0-2   0

Grupa E

17 iunie, ora 15:00 (Samara):  Costa Rica – Serbia 0-1 (0-0)

17 iunie, ora 21:00 (Rostov): Brazilia – Elveţia 1-1 (1-0)

22 iunie, ora 15:00 (Sankt Petersburg): Brazilia – Costa Rica 

22 iunie, ora 21:00 (Kalinigrad): Serbia – Elveţia 

27 iunie, ora 21:00 (Moscova, Spartak): Serbia – Brazilia

27 iunie, ora 21:00 (Novgorod): Elveţia – Costa Rica 

Clasament:

  1. Serbia            1    1    0   0   1-0   3
  2. Elveția           1    0   1    0   1-1    1
  3. Brazilia          1    0   1    0    1-1   1
  4. Costa Rica     1   0   0    1    0-1   0

Grupa F

17 iunie, ora 18:00 (Moscova, Lujniki): Germania – Mexic 0-1 (0-1)

18 iunie, ora 15:00 (Novgorod): Suedia – Coreea de Sud 

23 iunie, ora 18:00 (Soci): Germania – Suedia 

23 iunie, ora 21:00 (Rostov): Coreea de Sud – Mexic

27 iunie, ora 17:00 (Ekaterinburg): Mexic – Suedia 

27 iunie, ora 17:00 (Kazan): Coreea de Sud – Germania 

Clasament:

  1. Mexic                    1    1    0   0   1-0   3
  2. Suedia                   0   0   0   0   0-0   0
  3. Coreea de Sud     0   0   0  0    0-0   0
  4. Germania             1   0   0   1     0-1   0

Grupa G

18 iunie, ora 18:00 (Soci):  Belgia – Panama 

18 iunie, ora 21:00 (Volgograd): Tunisia – Anglia 

23 iunie, ora 15:00 (Moscova, Spartak): Belgia – Tunisia 

24 iunie, ora 15:00 (Novgorod): Anglia – Panama 

28 iunie, ora 21:00 (Kalinigrad): Anglia – Belgia 

28 iunie, ora 21:00 (Saransk): Panama – Tunisia 

 

Grupa H

19 iunie, ora 15:00 (Moscova, Spartak): Polonia – Senegal 

19 iunie, ora 18:00 (Saransk): Columbia – Japonia 

24 iunie, ora 18:00 (Ekaterinburg): Japonia – Senegal

24 iunie, ora 21:00 (Kazan): Polonia – Columbia 

28 iunie, ora 17:00 (Volgograd): Senegal – Columbia 

28 iunie, ora 17:00 (Samara): Japonia – Polonia 

 

OPTIMILE DE FINALĂ

30 iunie, ora 17:00 (meci 49):Locul 1 din grupa A – locul 2 din grupa B
30 iunie, ora 21:00 (meci 50):  Locul 1 din grupa C – locul 2 din grupa D

1 iulie, ora 17:00 (meci 51): Locul 1 din grupa B – locul 2 din grupa A
1 iulie, ora 21:00 (meci 52): Locul 1 din grupa D – locul 2 din grupa C

2 iulie, ora 17:00 (meci 53): Locul 1 din grupa E – locul 2 din grupa F
2 iulie, ora 21:00 (meci 54):  Locul 1 din grupa G – locul 2 din grupa H

3 iulie, ora 17:00 (meci 55): Locul 1 din grupa F – locul 2 din grupa E
3 iulie, ora 21:00 (meci 56): Locul 1 din grupa H – locul 2 din grupa G

 

SFERTURI DE FINALĂ

6 iulie, ora 17:00, sfertul 1: câștigătoare meciul 49 – câștigătoare meciul 50

6 iulie, ora 21:00 sfertul 2: câștigătoare meciul 53 – câștigătoare meciul 54

7 iulie, ora 17:00 sfertul 3: câștigătoare meciul 55 – câștigătoare meciul 56

7 iulie, ora 21:00 sfertul 4: câștigătoare meciul 51 – câștigătoare meciul 52

 

SEMIFINALE

10 iulie, ora 21:00 semifinala 1: câștigătoare sfert 1 – câștigătoare sfert 2

11 iulie, ora 21:00 semifinala 2: câștigătoare sfert 3 – câștigătoare sfert 4

FINALA MICĂ

14 iulie, ora 17:00 (Sankt Petersburg): învinsele din semifinale

FINALA MARE

15 iulie, ora 18:00 (Lujniki, Moscova): câștigătoarele din semifinale

Distribuie, dacă ți-a plăcut:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *